A co děti?

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

tentokrát je článek věnován dětem v nelehké situaci, a to když se jejich rodiče rozchází. Budu se zde snažit zachytit několik doporučení, jak se zachovat vůči Vašemu dítěti v situaci, kdy s druhým rodičem přestáváte tvořit pár.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že dítě potřebuje nutně Vás oba, a to i za situace, kdy většinu času tráví jen s jedním z Vás. Nic dítěti nenahradí čas strávený s druhým rodičem. Rodič, který o dítě převážně pečuje, by sám měl dbát na to, aby se dítě s druhým rodičem stýkalo, a to i tak, že případně převezme aktivitu a k tomuto styku dopomůže. Někdy stačí jen vzít telefon a spojit dítě s druhým rodičem takto na dálku. V této souvislosti byste se rovněž měli vzdát před dítětem všech prohlášení, která druhého rodiče očerňují.

Ve vypjatých vztazích bývají kritické okamžiky při předání dítěte druhému rodiči. Chtěl bych Vám doporučit, aby samotnému předání předcházela příprava dítěte na to, že bude několik dní s druhým rodičem. Tato příprava by měla spočívat v tom, že dítě bude na pobyt u druhého rodiče pozitivně namotivováno a také v tom, že bude mít připravené své osobní věci. Rodiče by si rozhodně neměli přes dítě posílat vzkazy, dítě by v žádném případě nemělo mít pocit, že jeho návštěva u druhého rodiče prvního rodiče jakkoliv obtěžuje. Předání dítěte by nemělo připomínat předání věci. Prosím vždy si zkuste představit, jak ten který okamžik prožívá Vaše dítě. Předání dítěte by mělo být přátelským setkáním rodičů, okamžikem, kdy Vás má Vaše dítě oba pohromadě. Neničte prosím Vašemu dítěti tyto vzácné okamžiky hádkami. Když je situace tak zlá, že se prostě nesnesete, předávejte si dítě ve škole či školce, nebo u přátel.

V některých případech se mezi rodiči strhne o dítě boj. To není dobré. Rodiče mívají v takových situacích potřebu k sobě dítě co nejvíce přimknout. Nakupují dětem hračky, elektroniku, dítě se učí nové sporty, čas se tráví aktivně, pořád je nějaká akce. Nezapomínejte prosím, že Vaše dítě stejně jako i Vy má rádo trochu klidu, že se nemusí pořád něco dít, péče o dítě by se neměla zvrhnout v závod o to, kdo dítě víc rozmazlí.

A aby tento článek nebyl jen pouhým poselstvím, dodávám, že v právním prostředí platí pravidlo, mající původ v Úmluvě o právech dítěte, že všechna činnost týkající se nezletilých dětí by na prvním místě měla sledovat jejich nejlepší zájem. I sami rodiče by tedy neměli své zájmy nadřazovat zájmu nezletilých dětí a v každém okamžiku by si měli pokládat otázku, zda jednají v nejlepším zájmu svého dítěte.

Článek ve formátu PDF ke stažení Publikováno dne 19. 04. 2018 Zpět na výpis článků